THE COUNTDOWN IS on to the premier third-level competitions with the fixture schedule released for the 2015 Fitzgibbon and Sigerson Cups.
It’s a provisional list with the final schedule to be circulated next Friday January 16th but there’s plenty games to watch out for here.
* All games with 2pm throw-in times unless stated. First named team has home advantage. Extra-time if neccessary in all knock-out fixtures. *
FITZGIBBON CUP
Thursday January 29th
Round 1
Group A
DCU v Cork IT; UCD v St Pat’s Drumcondra.
Group B
UCC v GMIT; NUI Galway v UL.
Group C
Maynooth University v Mary Immaculate Limerick; IT Carlow v Waterford IT, 7pm.
Group D
Limerick IT v UUJ.
Thursday February 5th
Round 2
Group A
UCD v DCU, 7pm; St Pat’s Drumcondra v Cork IT.
Group B
NUI Galway v UCC, 2.30pm; GMIT v UL, 1pm.
Group C
Maynooth University v IT Carlow; Mary Immaculate Limerick v Waterford IT.
Group D
Dublin IT v Limerick IT.
Tuesday February 10th
Round 3
Group A
Cork IT v UCD, 7pm; DCU v St Pat’s Drumcondra, 7pm.
Group B
GMIT v NUI Galway; UCC v UL.
Group C
IT Carlow v Mary Immaculate Limerick; Waterford IT v Maynooth University.
Group D
UUJ v Dublin IT.
February 17th/18th
Quarter-Finals
1. Winner A v Runner Up B
2. Winner B v Runner Up A
3. Winner C v Runner Up D
4. Winner D v Runner Up C
Friday February 27th
Semi-Finals
Limerick IT
1 v 3; 2 v 4.
Saturday February 28th
Limerick IT
SIGERSON CUP
Tuesday January 27th
Preliminary Round
NUI Galway v IT Blanchardstown
First Round
Maynooth University v UL
UCC v Cork IT
Wednesday January 28th
Preliminary Round
Trinity College v Athlone IT
First Round
GMIT v Dublin IT
Queen’s University v IT Sligo, 7pm
Tuesday February 3rd
First Round
IT Tralee v IT Carlow
Trinity College/Athlone IT v UCD*
(If Athlone IT v UCD, UCD have home advantage, per home and away arrangement)
Wednesday February 4th
First Round
NUI Galway/IT Blanchardstown v St Mary’s
UUJ v DCU
Wednesday February 11th
Quarter-Finals
1. UCC/Cork IT v Queen’s/IT Sligo
2. NUIG/IT Blanchardstown/St Mary’s v UUJ/DCU
Thursday February 12th
Quarter-Finals
3. Maynooth University/UL v IT Tralee/IT Carlow
4. Trinity College/Athlone IT/UCD v GMIT/Dublin IT
Friday February 20th
Semi-Finals
UCC, Cork
1 v 3; 2 v 4.
Saturday February 21st
Final – UCC, Cork